Konutta Nakit Alım Fırsatı Başlıyor!

Konut piyasasında son yıllarda görülen dalgalanmalar büyük bir belirsizlik yaratıyor.Özellikle İstanbul Esenyurt ve Antalya gibi bölgelerdeki fiyat düşüşleri dikkat çekiyor

Yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyenlerin ise kafası karışık. Konuyla ilgili uzman isim ise bu belirsizliklerin son bulacağı tarihe işaret etti.

Endeksa’nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, konut piyasasındaki durgunluk ve geleceğe dair öngörüler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. TÜİK’in Nisan 2024 Konut Satış İstatistiklerini değerlendiren Öğüt, konut fiyatlarının nominal olarak hala yükseldiğini ancak reel artışın en düşük seviyede olduğunu belirtti.

Öğüt, Türkiye genelinde ortalama konut fiyatının 3 milyon 358 bin 940 liraya ulaştığını, Muğla’da bu rakamın 7,5 milyon, İstanbul’da ise 4,5 milyon lirayı aştığını söyledi. Ancak, enflasyondan arındırıldığında yıllık fiyat değişiminin yüzde 9 azaldığını vurguladı.

2 YIL İÇİNDE GERİLEME GÖRÜLECEK

Görkem Öğüt, konut piyasasında son dönemdeki likiditeye dayalı alımların yüksek segmentte çetin pazarlıklara neden olduğunu belirterek, “Bu trend devam ederse, 2022’deki fiyat artışı dalgasının iki yıl içinde kapanması muhtemel. Nominal değerlerde de düşüşler görebiliriz” dedi. Gayrimenkulün uzun vadede güvenli bir yatırım aracı olduğunun altını çizdi.

ESENYURT’A DİKKAT ÇEKTİ

Öğüt, fiyat artışının enflasyonun altında kaldığı bölgeler arasında İstanbul Esenyurt ve Antalya’nın dikkat çektiğini söyledi. Esenyurt’ta fiyatların yüzde 35-40 oranında düştüğünü, Antalya’da ise 2022’deki hızlı artışın ardından fiyatların reel anlamda gerilediğini ifade etti.

“NAKİT DÖNEMİ”

Konut piyasasında son dönemlerde alımların likiditeyle gerçekleştirildiğini vurgulayan Öğüt, özellikle yüksek segmentteki konutlarda bu nedenle çetin pazarlıklar yaşandığının altını çizerek, gayrimenkulde nakitin kuvvetli olduğu bir dönem olduğunu ve nakitle dönen bir piyasa olduğundan pazarlık payları da çok yükseldiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir