Altında kayıplar devam edecek mi?

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde altın, ABD kanadından açıklanan tarım dışı istihdam verisine odaklandı.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 2.287 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın, yeni haftanın ilk işlem gününde 08.50’de 2.296 dolar seviyesinde bulunuyor.

Geçen haftayı karışık seyirde geçiren ons altın, haftanın son günü açıklanan ABD verisi ile beraber derin kayıplar verdi.

GARAM ALTINDA SON GELİŞMELER

Gram altın, ons altındaki geri çekilme ve dolar/TL kurundaki karışık seyrin etkisiyle aşağı yönlü eğilim sergiliyor.

Gram altın, aynı saat diliminde 2.386 TL bandında bulunuyor. Gram altının 4 saatliğine bakıldığında; yükselen trend çizgisinin aşağı yönlü kırıldığı görülüyor. Bu kırılımın 2,462 TL seviyesinden başlayarak bu kayıplarını günümüze taşıyarak 2,373 TL seviyesine kadar gerilediği görülüyor.

DOLAR ENDEKSİNDE SON DURUM

Dolar endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD verisi öncesinde 104,00 seviyesinden tepki alımı göstererek yükselişini yeni haftaya taşıdığı görülüyor. Yeni haftanı ilk işlem gününde aynı saat diliminde 105,275 seviyesinde bulunuyor.

KÜRESEL GELİŞMELER

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler piyasalar üzerinde etkili oluyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD tarafında tarım dışı istihdam verisi takip edildi. Tarım dışı istihdam verisi 272 bin ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Bu veri ABD ekonomisi için pozitif bir durum. Beklentilerin üzerinde gelen bu veri dolar tar4afında yükselişi tetikledi. Dolarda görülen bu yükseliş değerli metaller tarafında aşağı yönlü eğilimi gündeme getirdi.

Bu hafta ise piyasaların radarında FED faiz kararı yer alıyor. FED’in faizlerde değişikliğe gitmeyerek, faizleri yüzde 5,50 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. FED kararının ardından FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma merakla bekleniyor. Powell’ın bu konuşasının piyasalara yön vermesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir